Niektóre ziemskie formy życia mogą przetrwać na Marsie


Powierzchnia Marsa to surowe środowisko dla życia. Nikt jeszcze nie jest całkiem pewien, jak mikroby z Ziemi poradziłyby sobie na jego powierzchni. Jednak wpływ potencjalnej migracji mikrobów na czerwoną planetę mógłby być ogromny. Nie tylko mogłoby to zniekształcić wszelkie odkrycia potencjalnego prawdziwego życia marsjańskiego, które moglibyśmy znaleźć, ale również całkowicie zakłócić rodzącą się biosferę, którą Mars może posiadać. Aby zrozumieć, czy to jest naprawdę możliwe, najpierw musimy się dowiedzieć, czy jakiekolwiek ziemskie życie może przetrwać na samym Marsie. Według nowego badania opublikowanego niedawno w Frontiers in Microbiology odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. 

Badania, prowadzone przez zespół naukowców z NASA i Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, wykorzystały unikalne podejście do sprawdzenia żywotności żywych bakterii na powierzchni Marsa. Wysłali je w górę do stratosfery w balonie.

Stratosfera jest zaskakująco podobnym środowiskiem do powierzchni Marsa, szczególnie pod względem promieniowania i temperatury. Naukowcy wprowadzili bakterie do tego środowiska za pomocą narzędzia zwanego eksperymentem MARSBOx (Microbes in Atmosphere for Radiation, Survival, and Biological Outcomes).  

 

Zdjęcie MARSBOx w stratosferze, gdzie był używany do ostatnich eksperymentów z mikrobami.
Credit: NASA

 

MARSBOx pozwolił badaczom utrzymać ciśnienie podobne do tego panującego w marsjańskiej atmosferze, jak również wystawił mikroby na działanie mieszaniny gazów, która była niezwykle podobna do rzeczywistego składu atmosfery na Marsie. Ciśnienie, temperatura, promieniowanie i gazowa zawartość pojemnika zapewniają przyzwoitą symulację warunków, jakie panowałyby na powierzchni Marsa. Jako dodatkową kontrolę, badacze zaprojektowali to tak, aby pojemnik zawierał dwie oddzielne komory, w tym jedną osłoniętą, która pozwoliłaby im odizolować wpływ promieniowania na mikroby.

Spośród różnych mikrobów, w tym zarówno bakterii, jak i grzybów, które zostały wprowadzone do środowiska, tylko kilka przetrwało. Szczególnie dobrze w tym surowym środowisku radził sobie grzyb nazywany jako czarna pleśń. Nie było to szczególnym zaskoczeniem dla naukowców, ponieważ ten wytrzymały grzyb był już wcześniej widziany jako szczęśliwie zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Zdjęcie czarnego grzyba pleśniowego rosnącego na ISS.
Credit: NASA

 

Pomimo zdolności do egzystencji w mroźnych temperaturach i wysokim promieniowaniu stratosfery, nawet grzyb czarnej pleśni musiał zostać "ożywiony", gdy znalazł się bezpiecznie z powrotem na ziemi. Nie jest jeszcze jasne, co, jeśli cokolwiek, mogłoby wywołać to odrodzenie na rzeczywistej powierzchni Marsa.

Jeśli naukowcy faktycznie są w stanie dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać mikroby na innych światach, może to być ogromne potencjalne dobrodziejstwo, jak również powód do zmartwień.  Bakterie i inne mikroby są niezbędne dla biologicznych funkcji człowieka. Zapewniają one również dostęp do procesów biochemicznych, które w przeciwnym razie byłyby nieosiągalne w zimnym, sterylnym środowisku czerwonej planety. 

 

Inne mikroby były testowane pod kątem przetrwania w warunkach zbliżonych do marsjańskich, ale nigdy wcześniej nie były wystawione na działanie środowiska stratosfery.
Credit: Maryland Astrobiological Consortium, NASA, STSci

 

To wstępne badanie pokazuje, jak ważne jest dla nas lepsze zrozumienie zdolności przetrwania mikrobów na naszym własnym świecie. Jeśli zostaną one prawidłowo wykorzystane, mogą okazać się ogromnym dobrodziejstwem dla podróży kosmicznych. Jeśli jednak zostaną użyte niewłaściwie, mogą zniszczyć wszelkie szanse na zrozumienie biogenezy na innych światach.

Źródło: universetoday.com

Więcej: 

Badanie: MARSBOx: Fungal and Bacterial Endurance From a Balloon-Flown Analog Mission in the Stratosphere

Life from Earth could temporarily survive on Mars   

Study Shows Life From Earth Could Temporarily Survive on Mars

Udostępnij:

Subskrybenci