NASA podpisała kontrakt na system do zabrania próbek z Marsa

Ilustracja przedstawia koncepcję, w jaki sposób pojazd NASA Mars Ascent Vehicle, przewożący tuby zawierające próbki skał i gleby, mógłby zostać wystrzelony z powierzchni Marsa w jednym z etapów misji zwrotu próbek z Marsa. Credit: NASA-JPL-Caltech

Mars Ascent Propulsion System

NASA przyznała Northrop Grumman Systems Corporation z Elkton w stanie Maryland kontrakt na system napędowy Mars Ascent Propulsion System (MAPS), który zapewni wsparcie napędowe i produkty dla misji lotów kosmicznych w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama. W połączeniu z udanym lądowaniem łazika Mars Perseverance, nagroda ta przybliża NASA i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) o krok do realizacji programu Mars Sample Return (MSR), bardzo ambitnego programu eksploracji planety, który będzie bazował na dekadach nauki, wiedzy i doświadczeniach w badaniach Marsa.  

Kontrakt typu "koszt plus, stała opłata" ma potencjalną wartość usług misji 60,2 miliona dolarów i maksymalną potencjalną wartość 84,5 miliona dolarów. Prace nad MAPS rozpoczynają się natychmiast od 14-miesięcznego okresu podstawowego, po którym następują dwa okresy opcjonalne, które mogą być wykorzystane według uznania NASA.

W kolejnych etapach kampanii MSR, NASA i ESA dostarczą komponenty dla misji Sample Retrieval Lander oraz Earth Return Orbiter. Misja Sample Retrieval Lander dostarczy na powierzchnię Marsa łazik pobierający próbki oraz pojazd Mars Ascent Vehicle (MAV). Marshall jest odpowiedzialny za element MAV programu MSR, czyli dwustopniowy pojazd, który będzie krytycznym elementem wspierającym MSR w pobieraniu i zwracaniu próbek, które łazik Mars 2020 Perseverance zbierze w celu powrotu na Ziemię. Środowisko marsjańskie będzie istotnym czynnikiem w projektowaniu, rozwoju, produkcji, testowaniu i kwalifikacji dwóch różnych silników rakietowych na paliwo stałe z wielokrotnymi dostawami każdego z nich. W ramach kontraktu MAPS, Northrop Grumman dostarczy systemy napędowe dla MAV, jak również inne urządzenia wspomagające i usługi logistyczne.

Sprowadzenie próbek z Marsa z powrotem na Ziemię pozwoli naukowcom z całego świata na zbadanie okazów przy użyciu wyrafinowanych instrumentów, zbyt dużych i zbyt skomplikowanych, aby wysłać je na Marsa, a przyszłym pokoleniom pozwoli na ich badanie przy użyciu technologii, która nie jest jeszcze dostępna. Przechowywanie próbek na Ziemi pozwoli społeczności naukowej na testowanie nowych teorii i modeli w miarę ich powstawania, podobnie jak to miało miejsce w przypadku próbek Apollo, które powróciły z Księżyca przez dziesięciolecia. 

Źródło: nasa.gov

Udostępnij:

Subskrybenci